Miért tegyük el a bankszámla-kivonatokat?

2025.03.05

Bizonyára sokan vannak olyanok, akik a havonta papír-, vagy elektronikus úton érkező bankszámlakivonatokat egy laza mozdulattal a kukába dobja, vagy ugyan elteszi, de később a gyerek éves  papírgyűjtésénél leadja. A bankszámla-kivonatoknak ugyanakkor fontosabb szerepe is lehet a későbbi életünkben, amire most nem is gondolnánk.

Miért célszerű tehát eltenni a bankszámla kivonatokat? Egyrészt azért, mert azokon a kártyás fizetéseink és utalásaink, rögzített fizetési megbízásaink folyamatosan nyomon követhetőek, illetve utólag is igazolhatóak. A bankok ezeket a számlakivonatokat a kötelező jogszabályi előírások miatt kötelesek időszakosan a rendelkezésünkre bocsátani. Ez - jelenleg még - történhet papír alapon, vagy elektronikus úton, illetve netbank esetében pedig az erre dedikált dokumentum szekcióban letölthető formában. 

Fontos, hogy a bankoknak ez az értesítés - különösen a papír alapú kiküldés - nyűg, hiszen egyrészt a számlakivonatok nyomtatása, postázása költséges, másrészt ezek a számlakivonatok rendkívül nagy mennyiségű adatot - köztük személyes adatokat is - tartalmaznak, így egy téves kiküldés komoly adatvédelmi incidenst okozhat. Amennyiben elektronikus úton bocsátja a bank rendelkezésünkre ezeket a kivonatokat, úgy ezek tárolása, kezelése szintén jelentős erőforrásokat vehet igénybe (főleg olyan hitelintézeteknél, ahol több százezer ügyfél több millió számlája forgalmának nyilvántartásáról beszélünk) ezért jogszabályi és ésszrűségi okokat is figyelembe véve ezen számlaadatok adattartalmát csak korlátozott ideig tárolják a szervereiken a pénzintézetek. Ebből kifolyólag egy-egy régmúltban (5-10 évvel ezelőtt történt) utalás adatai már jellemzően nem érhetőek el még a banki nyilvántartásokban sem.

Tehát ha például van egy hosszab lejáratú lakáshitelünk, és a törlesztőrészletek vagy egyéb díjak megfizetését, vagy egy régmúltban történt egyszeri utalás megtörténtét akarjuk utóbb igazolni (például egy peres eljárásban) könnyen problémába ütközhetünk, ha nem áll rendelkezésünkre olyan papír alapú-, vagy elektronikus dokumentum, amellyel alá tudjuk támasztani a követelésünk vagy teljesítésünk összegszerűségét.

Mit tehetünk akkor? Egyrészt ha hitelt törlesztünk, vagy valamilyen hosszabb távú, folyamatos fizetést teljesítünk, úgy a számlakivonatokat folyamatosan gyűjtsük, vagy ha elektronikusan kapjuk meg, vagy férünk hozzá ezekhez a dokumentumokhoz, akkor évente legalább egyszer mentsük le egy erre dedikált könyvtárba a számítógépünkre, vagy pendrive-ra, esetleg külső winchesterre. 

Ha papír alapon kapjuk meg ezeket a kivonatokat, célszerű kérni az elektronikus kiküldést, ez amellett, hogy környezetbarátabb és helytakarékosabb, rendszerint olcsóbb is, mintha postáznia kellene azt minden hónapban a pénzintézetnek, melynek költségét amúgy is ránk terhelik. Ha a fentiek szerint járunk el, úgy később egy perben vagy más jogvitában nagyban segíthetjük a jogi képviselőnk munkáját, és a vita számunkra kedvező eldöntését is elősegíthetjük.